20th Championship Show - 10th April 2010

Mrs Elaine Norton (Tikkurilan UK)

Entry - 207

 

VIEW CRITIQUES

 

Baby Puppy Dog 13
1. Boldhart Red Allover (Baxter)
2. Highbourne Bureaucracy (Frazer)
3. Hellfyre Cult Ov Chaos (Steele)
4. Powerpark Black Ice (Truhaven Kennels)
5. Stanbury Strike Havoc (Stanley)

Minor Puppy Dog 3
1. Challenger Dirty Bertie - Imp NZ (Sing)
2. Ourgang How Bad Do You Want It (Wolf)
3. Taino Hawkeye (Doorackers)

Puppy Dog 7
1. Kypajuka Violent Demise (Walsh)
2. Lynneve Black Hawk Down (Hopgood)
3. Wilstaffs Out Of The Phoenix - Imp UK (Morse/Griffiths)
4. Joden The Devil In The Detail (Winders/McCoy)
5. Sookalott Galileo (Edwards)

Junior Dog 10 - 1
1. Castlebar Game On (Neal/Griffiths/Bawden)
2. Ironstaff Tuff As Nails (Shimwell)
3. Tykabul Show Your Colours (Austin-Cleary)
4. Ch Pennyflower Stix And Stones (Gribble)
5. Jenrana Black Douglas (Jennings/Birse)

Intermediate Dog 13 - 2
1. Brohez Archibald Da Rogue (Coulson)
2. Ch Lackyle Ceal Na Diabhal - Imp IRE (Bustabones Kennels)
3. Landastaff Hard NIght (Cooper)
4. Ch Fantazmic Jet To Wooloo - Imp UK (Lambert)
5. Awstruk Melvin Smiley (Poelstra)

Australian Bred Dog 18
1. Ch Hellfyre Glacial Storm (Steele)
2. Ch Powerpaws Just Do It (Lee)
3. Ryteaky Son Ov Assassin (Connor)
4. Ch Seighford Ike oodntwait (Lowe)
5. Ch Wiltshire Just Cruzin (Heselden)

Open Dog 18
1. Ch Joden Black Zulu (Ross)
2. Ch Tykabul Esky Mojo (Austin-Cleary)
3. Ch Niatona All Revved Up - Imp UK (Morse)
4. Aust/NZ Ch Tykabul Mr Boombastic (Osborne)
5. Ch Warfare Mind Games - Imp NZ (Jennings)

Neuter Dog 1
1. Ch Tanspark White Knight (Bulter/O'Brien)

DCC - Ch Joden Black Zulu (Ross)
RDCC - Ch Hellfyre Glacial Storm (Steele)


Baby Puppy Bitch 13 - 1
1. Highbourne Magic Of Sydney (Frazer)
2. Burnemup Hell Yeah (Thomas)
2. Wiltshire Poetic Justice (Heselden)
4. Blackshot Itza Kinda Magic (Smid/Hughes)
5. Joden Chip Hot N Blazing (McCoy)

Minor Puppy Bitch 16 - 2
1. Staffyhaus Love N Faithfulness (Oldenburg)
2. Staffyhaus Live By Faith (Oldenburg)
3. Angusstaff Devils Rose (Crawford)
4. Taino Wind Dancer (Doorackers)
5. Cherabah Lacey (Sing)

Puppy Bitch 11 - 2
1. Awstruk Sartorial Splendor (Poelstra)
2. Brockmar Michelle's Irish Mist - Imp IRE (Connor)
2. Artisinal The Pawn Queen (McCaughey/Bawden)
4. Awstruk Diamond Dollar (Poelstra)
5. Usherin Pania Of The Reef (Darragh)

Junior Bitch 11 - 1
1. Bustabones Pleased To Meet Me (Bustabones Kennels)
2. Joden Wicked Ways (McCoy)
3. Vagastaff Devilicious (Dart)
4. Brookshire Mary Mary (Morse)
5. Dreamcatcher Its Not About Him (Carroll/Goldsmith)

Intermediate Bitch 22 - 3
1. Tussler Fleur De Lis (Todd)
2. Ch Pepstaff Lets Get Loud (Osborne)
3. Toploader Black Maria (Heard)
4. Chablakmor True Euphoria (McManus)
5. Staffyhaus Love N Mercy (Oldenburg)

Australian Bred Bitch 26 - 4
1. Ch Boldhart Cause U Love Me (Baxter)
2. Roaida Teesside Lass (McManus/Baker)
3. Maxnjay My Ruffian (Griffiths)
4. Quarrybank Roxovozart (Shimwell)
5. Castlebar Lucky Star (Birkeland)

Open Bitch 23 - 2
1. Ch Joden Temptress (Roebig)
2. Gr Ch Rayonnoire Canny Bairn (Frazer)
3. Ch Dreamcatcher Smoko Girl (Heselden)
4. Gr Ch Hellfyre Ice Queen (Steele)
5. Araidh Tea Leaf - Imp UK (Clewley)

Neuter Bitch 3 - 1
1. Ch Ourgang Misguided Angel AF Ch (Wolf)
2. Staffbach Black Diva (Butler/o'Brien)

BCC - Tussler Fleur De Lis (Todd)
RBCC - Ch Boldhart Cause U Love Me (Baxter)

 

BEST IN SHOW - Tussler Fleur De Lis (Todd)

R/U Best in Show - Ch Joden Black Zulu (Ross)


Baby Puppy in Show - Boldhart Red Allover (Baxter)
Opp Baby Puppy in Show - Highbourne Magic Of Sydney (Frazer

Minor Puppy in Show - Staffyhaus Love N Faithfulness (Oldenburg)
Opp Minor Puppy in Show - Challenger Dirty Bertie - Imp NZ (Sing)

Puppy in Show - Kypajuka Violent Demise (Walsh)
Opp Puppy in Show - Awstruk Sartorial Splendor (Poelstra)

Junior in Show - Bustabones Pleased To Meet Me (Bustabones Kennels)
Opp Junior in Show - Castlebar Game On (Neal/Griffiths/Bawden)

Intermediate in Show - Tussler Fleur De Lis (Todd)
Opp Intermediate in Show - Brohez Archibald Da Rogue (Coulson)

Australian Bred in Show - Ch Hellfyre Glacial Storm (Steele)
Opp Australian Bred in Show - Ch Boldhart Cause U Love Me (Baxter)

Open in Show - Ch Joden Black Zulu (Ross
Opp Open in Show - Ch Joden Temptress (Roebig)

Neuter in Show - Ch Tanspark White Knight (Bulter/O'Brien)
Opp Neuter in Show - Ch Ourgang Misguided Angel AF Ch (Wolf)

Parent & Offspring - Ch Tykabul Black Dahlia (Osborne)


Property Classes judged by Debra Howell

Best Head -

Best Gait - Gr Ch Boldhart Hard Hartd Hanah (Baxter)

Best Tail - Artisinal The Pawn Queen (McCaughey/Bawden)

Best Ears - Brookshire Mary Mary (Morse)

Best Pied/White - Usherin Rangatira (Darragh)

Best Black Brindle - Dreamcatcher Its Not About Him (Carroll/Goldsmith)

Best Brindle - Usherin Pania Of The Reef (Darragh)

Best Red - Ourgang Red Terra (Hayes)

Best Interstate Exhibit - Ch Hellfyre Glacial Storm (Steele)

 

 

Many thanks to the club's Show Sponsors

 

 

 

 

www.000webhost.com